Министерство на енергетиката подготвя законопроект за социална защита на работещите в сектор "Електроенергетика и добив на въглища", засегнати от преструктурирането на предприятията, или т.нар. „минен и енергиен отпуск“. Той е представен в края на септември от Браншовия съвет за тристранно сътрудничество по въгледобив, енергоресурси и минно строителство и Отрасловия съвет по тристранно сътрудничество „Енергетика“ пред синдикатите. Те от своя страна трябва в най-скоро време да представят становищата си, като целта е да се прецизира и допълни регламентацията на мярката „ранно пенсиониране“.
Това става ясно от отговор на служебния енергиен министър Владимир Малинов на въпрос от депутата Искра Михайлова.
Новият законопроект трябва да бъде представен пред следващото Народно събрание през ноември, за да може да се предвидят пари по мярката в бюджета за 2025 г.
След повторно обсъждане на постъпилите предложения предстои финализиране на предложението за текст на законопроект за ранно пенсиониране и представянето му на вниманието на Народното събрание през ноември 2024 г., с цел взимането под внимание при приемане на законопроекта за държавния бюджет за 2025 г.“, се казва в документа.
„Минен отпуск“
Мярката „ранно пенсиониране“, която ще е достъпна за работещите в сектора, се формулира и предлага като ползване на платен отпуск до 5 години. Работещите в двете държавни предприятия ще могат да изберат дали да се възползват от тази специална защита. Те ще получават 80% от брутното си трудово възнаграждение и 100% от социалните си осигуровки по време на минния, или енергиен отпуск. Тя се отнася за служители, наближаващи пенсионна възраст, до достигане на тяхното пенсиониране. Програмата ще е по предложение на работодателя и след доброволно решение на служителя, като ще се прилага до края на 2038 г.
Това е предвидено с цел максимална защита и невъзможност хората да загубят от размера на бъдещите си пенсии“, мотивират се от МЕ.
При обсъждането на мярката през лятото стана ясно, че около 1700 служители могат да се възползват в двете държавни дружества – ТЕЦ „Марица изток 2“ (МИ) и „Мини Марица-изток“ (ММИ) за период от пет години.
Има меморандум
В края на юли между „Мини Марица-изток“ и синдикалните организации „Подкрепа“ и КНСБ е подписан меморандум за сътрудничество и взаимодействие по отношение на социални мерки за обезщетения и стимули за заетост на работещите в дружеството. От МЕ допълват, че целта му е да се защитят засегнатите работници и служители в ММИ чрез изплащане на обезщетения, договорени в колективния трудов договор за 2024 г. С него се урежда и възможността за т.нар. „ранно пенсиониране“, както и облекчаване на социалните разходи, свързани с намаления обем на минните работи.
Страните, подписали Меморандума, се договарят да предприемат всички необходими действия за нормативно уреждане на възможността за „ранно пенсиониране на работници и служители“, като за целта следва да бъдат сезирани всички компетентни органи в България, имащи законодателна инициатива, както и да бъдат провеждани разговори и консултации на експертно ниво.