Големите корпорации подкопават демокрацията
Понастоящем, милиони работещи по света се мобилизират и заедно настояват за промяна в провежданите до момента глобални политики. Те се обединяват, за да увеличат възможностите си за въздействие и за да организират по-ефективни протестни действия в защита на работните си места.
Работещите хора по целия свят се борят, за да наложат своята визия за „демокрация, в която всички те – заедно ще определят курса в своите общности, работни места, държави и международни институции“.
В момента тази широкообхватна кампания е насочена основно към глобалните институции от най-високо ниво, където националните правителствени делегации договарят ключовите стандарти, договори и цели, регламентиращи света на труда, но по този начин и дейността на цялото общество.
По време на срещите на националните правителства в Ню Йорк за Общото събрание на ООН (UNGA), а също и по време на Срещата на върха на бъдещето (SOTF) във Вашингтон, годишните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ) и годишната среща на страните по изменението на климата (COP 29), на тези форуми винаги има протестни действия на демократичните синдикати, които изискват нов социален договор. Този нов социален договор е планът на работническото движение „за свят, в който икономиката служи на човечеството, правата на всички са защитени и планетата е запазена за бъдещите поколения.”
Но същевременно, има и една друга сила, тя не е избирана от никого, но която неотменно и решително се стреми към доминиращо влияние в глобалните решения. Тази сила налага своята конкурентна визия за света, която поддържа неравенствата и безнаказаността на недобросъвестни икономически субекти. Тази своя визия те налагат чрез финансиране на крайнодесни политически дейци като се стремят да увеличат личните печалби за сметка на общественото благо и опазването на планетата. Тази сила е корпоративната власт.
Чрез съвместна работа и консултации с други социално насочени организации, синдикални федерации и изследователи, Международната конфедерация на профсъюзите /МКП/ анализира публично достъпните изследвания, за да идентифицира ключовите играчи в корпоративния свят, т.е. тези, които печелят от подкопаването на демокрацията на всички равнища.
Корпорациите, които подкопават демокрацията са в списък на МКП, в който са посочени най-емблематичните такива, които се облагодетелстват финансово, като продължават да нарушават синдикалните и човешките права, монополизират медиите и технологиите, изострят климатичната катастрофа и приватизират обществените услуги. Те са представители на един по-широк корпоративен свят, който защитава и разширява собствените си печалби чрез подкопаване на демокрацията.
Тези компании провеждат сложни лобистки операции, за да подкопават волята на гражданите и избирателите, да нарушават всяка съществуваща или зараждаща се глобална политика, която би могла да им потърси отговорност. Тези корпорации винаги и неизменно се ръководят от ултра-богати хора, които подкрепят и финансират крайнодесни политици и партии, за да поддържат собствените си интереси. Когато крайна десница спечели властта, тя не само дискредитира, но и лишава от средства от демократичните глобални институции; намалява данъците за богатите и за корпорациите; намалява минималните заплати; приоритизира двустранното финансиране чрез помощта; и потиска човешките, синдикалните и демократичните права. Това най-добре може да се види в Глобалния индекс на правата на МКП.
Трябва да наложим дневен ред на работещите в глобалните институции
На практика, за да могат международните институции да отразяват демократичната воля на работещите, те следва да преминат през реформи, за да могат да се предпазват от корпоративните опити за подкопаване на демокрацията и антидемократичните сили. Ето защо МКП провежда кампания за повече демокрация в глобалните институции чрез:
-
Отправяне на петиции към националните правителства да приемат обвързващ международен договор, с който се регламентира властта и въздействието на транснационалните корпорации върху човешките права на милиони работещи хора.
-
Настояване за цялостна реформа на международните икономически структури, с цел да се проправи път за по-демократични и приобщаващи процеси на вземане на решения, които ще позволят да се приоритизират общественото благосъстояние и основните международни права пред частните печалби.
-
Защита и напредък на демократичния плурализъм, така че глобалните институции да отразяват волята на работниците във всяка страна.
-
Ускоряване на напредъка за изпълнение на целите и програмата до 2030 г за устойчиво развитие, които неминуемо ще дадат добри резултати за работещите хора, включително спешно приемане на минимални жизнени заплати.
-
Разработване на принципи за налагане на справедлива фискална архитектура, нови финансови инструменти, справедливи данъци и механизми за облекчаване на задължения, които да прехвърлят разходите за глобалния прогрес към онези, които имат най-много и могат да си го позволят, а не към тези, които страдат най-много днес.
Корпорации, подкопаващи демокрацията – 2024 г.
Корпорациите, подкопаващи демокрацията е проект, който ще продължи да идентифицира водещи на пазара компании, които са емблематични със своето неблагоприятно въздействие върху демокрацията на работното място, върху обществата и върху глобалните институции. Тези компании поддържат или финансират крайнодесни и авторитарни политически сили и са обект на активни оплаквания и кампании от синдикати и социални движения по целия свят. Ето и списъка на първите седем компании, който е изготвен от МКП и се основава на публично достъпни новини и изследвания, както и на консултации с различни партньори:
-
1.Amazon
-
Blackstone Group
-
ExxonMobil
-
Glencore
-
Мета
-
Тесла
-
The Vanguard Group
Това е само началото
Въпреки че тези седем корпорации са сред най-явните, те не са сами. Независимо дали става въпрос за държавни предприятия в Китай, Русия и Саудитска Арабия, военни изпълнители от частния сектор или технологични стартиращи фирми, които нарушават регулациите, МКП и нейните партньори ще продължат да ги идентифицират и да проследяват техните връзки с крайната десница.
Според МКП основната причина за кризата, пред която е изправена демокрацията, е „преобладаващата неолиберална, доминирана от корпорациите глобална икономика“. Този фундаментален недостатък води до блокиране на прогресивни политики и засилване на неравенствата по света. Въпреки това, реформираните глобални институции могат да имат трансформираща роля в изграждането на нов икономически модел, който предоставя Нов социален договор за работниците, в който са гарантирани достойни работни места, социална защита, приобщаване, равенство, права на работниците и достойни заплати. Бъдещето може да е такова, в което хората и планетата са с приоритет пред експлоатацията и печалбите. Но това ще бъде реализирано само ако спечелим битката за демокрация на работното място, в обществата и в същите тези глобални институции.